Արդյունքում 12 մասնակիցներից հեռուստադիտողի, միջազգային և տեղական ժյուրիի քվեարկությամբ (33,3%, 33,3%, 33,3% համամասնությամբ) հաղթեց երգիչ PARG-ը (Պարգև Վարդանյան)՝ իր «Survivor» երգով։ Ի դեպ, երգի վրա  միջազգային մեծ թիմ է աշխատել։ Երգը հեղինակել են Loreen-ի հաղթական երգերի, ինչպես նաեւ անցած տարվա հաղթող Նեմոյի երգի հեղինակները։
Պատճառները, թե ինչու այս տարի Հայաստանն իր ներկայացուցչին ընտրեց ազգային ընտրությամբ, մի քանիսն են։
Առաջինը՝ դիտելիությունը։ Անհերքելի է, որ հեռուստատեսության վարկանիշը մեծանում է, բոլորը կապույտ էկրանների առաջ են՝ տեսնելու գունեղ շոուն, կա նյարդ, մարդիկ սպասում են, անհանգստանում են, ընտրում են․․․
Հասկանում եմ, որ շատերին թվում է, թե մրցույթն առաջվա պես չեն դիտում, բայց ինչպես վկայում են դիտելության ցուցանիշները, դա ամենևին այդպես չէ։ Որքան էլ ոմանք ասեն, որ մրցույթը հետաքրքիր չէ, քաղաքականացված է և այլն, մարդիկ այն դիտում են։ Վկայությունը սոցցանցերում օրեր շարունակ ակտիվ քննարկումներն են։
2017-2019 թվականների գրանցած վատ արդյունքների, 2020-2021թթ․ կորոնավիրուսի պատճառով մրցույթի չեղարկման ու հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանում հետաքրությունը Եվրատեսիլի նկատմամբ զգալիորեն նվազեց , բայց «Մանկական Եվրատեսիլ»-ում մեր հաղթանակից (2021թ․) ու Ռոզա Լինի գրանցած հաջողությունից հետո (մրցույթում զբաղեցրեց 20-րդ հորիզոնականը, բայց երգը դարձավ համաշխարհային հիթ), հետաքրքրությունը կրկին աճեց։
Պետք է արդարացիորեն նշել, որ սրանում մեծ դեր ունի Եվրատեսիլում մեր պատվիրակությունը՝ Դավիթ Ծերունյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակությունը փոխեց մրցույթին մեր մասնակցության քաղաքականությունը, այն դարձավ հարթակ սկսնակ ու նորահայտ երգիչների համար։ Այս առումով Եվրատեսիլը երթի թե միակ միջազգային հարթակն է, որտեղ մեր արտիստները կարող են ներկայացնել իրենց, իրենց երաժշտությունը, ուշադրության արժանանալ եվրոպական լսարանի կողմից։
«Դեպի Եվրատեսիլ»-ի և մեր պատվիրակի ընտրության նկատմամբ հետաքրքրություն մեծացնելու համար Հանրայինը ներգրավել էր նաև բլոգերներին։ Նրանց հետ կազմակերպվեցին հանդիպումներ, քննարկումներ, ինֆլյուենսերները ծանոթացան 12 մասնակիցների հետ, ինչը, PR տեսանկյունից, օգնեց ներգրավել այն մարդկանց, ովքեր հեռուստատեսային կոնտենտի սպառողը չեն։ Կարծում եմ՝ PARG-ի հաղթանակի հարցում բլոգերների կարծիքն էլ ազդեցություն ունեցավ, քանի որ վերջինս նրանց հիմնական ֆավորիտներից մեկն էր։
Երկրորդ պատճառը, թե ինչու Հանրայինն ընտրեց ազգային ընտրության ֆորմատը, քննադատությունից խուսափելն է։ Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ներքին ընտրությունն ամեն տարի քննարկումների առիթ է դառնում, մարդիկ փորձում են գտնել պատճառներ, թե ինչու ընտրեցին տվյալ երգչին, բազում վարկածներ են շրջանառում, որոնց մի մասը կոնսպերոլոգիական, մյուսը՝ իրականությանը մոտ։ Եվ քանի որ նախորդ տարվա «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի պատվիրակը՝ Լեոն, այս տեսանկյունից շատ քննարկվեց, լինելով երգիչներ Հռիփսիմե Հակոբյանի և Մարտին Մկրտչյանի որդին, Հանրայինն, ըստ իս, որոշեց այս մրցույթի ընտրությունը թողնել հեռուստադիտողին՝ արդարության «պատրանք» ստեղծելու համար։
Կարծում եմ՝ այս տեսանկյունից այդ քայլն արդարացված էր, քանի որ ներկայացուցչի ընտրությունը կասկած տակ չդրվեց հանրության կողմից, «Դեպի Եվրատեսիլի» հաղթող Պարգը հեռուստաքվեարկությամբ առաջին հորիզանականում էր՝ ստանալով 7087 ձայն, իսկ միջազգային ու Հանրային հեռուստաընկերության ժյուրիի քվեարկությամբ երկրորդն էր։ Ի դեպ, ժյուրիի հաղթողը բավականին հետաքրքիր ու ինքնատիպ արտիստ էր՝ Սիմոնը, որը մինչ այս հայտնի չէր։ Կարծում եմ՝ առաջիկա տարիներին  (եթե ոչ 2026թ․-ին), նա կլինի Հայաստանի ներկայացուցիչը Եվրատեսիլում։
Ամեն դեպքում, ինչ էլ լինի, որ հորիզոնականն էլ զբաղեցնի այս տարվա մեր պատվիրակը, հույս ունեմ, որ Հայաստանում մրցույթի նկատմամբ կձևավորվի իրական սպասում, ոչ ռոմանտիզացված։ Մենք, ցավոք, տարիներ շարունակ Եվրատեսիլն ընկալել ենք որպես «պատվի», բարոյական ու ոչ բարոյական հաղթանակի, ազգային արժեքների պայքարի մի հարթակ։
Միշտ ակնկալել ենք, որ հաղթանակն անպայման մերը պիտի լինի, իսկ չհաղթելու դեպքում ստեղծել ենք մեզ համար լոզունգ՝ «արդար չէր»։ Այո, ցանկացած մրցույթի մասնակցելու նպատակը պիտի հաղթանակը լինի, բայց դեռ Հայաստանի հաղթանակը Եվրատեսիլում իրատեսական չեմ համարում։ Կան մի շարք սուբյեկտիվ ու օբյեկտիվ պատճառներ, որոնք պետք է առանձին վերլուծել եւ դիտարկել։ Այդ պատճառները կախված չեն ոչ մեզնից, ոչ մեր պատվիրակությունից, ոչ էլ մեր ներկայացուցչից։